Krkonoše a Podkrkonoší
Ve stopách šerpů na nejvyšší českou horu
Před stavbou lanovky na Sněžku neexistoval jiný způsob, jak na vrchol dostat materiál a zásoby, než vyšlápnout nahoru po svých a vynést vše na vlastních bedrech. Řemeslo nosičů má v Krkonoších dlouhou tradici a dědilo se z otce na syna.
Své o tom může vyprávět poslední žijící krkonošský nosič Helmut Hofer z Velké Úpy. Nikdo se prý nemohl měřit se schopnostmi jeho otce, který na vrchol vynesl na zádech najednou více než sto šedesát kilogramů. Sám pan Hofer nosil každý den nahoru kolem padesáti kilogramů a běžnou výjimkou nebyly ani stokilové náklady. Tolik třeba vážily dřevěné sudy s pivem. Asi nejkurióznějším skupinovým výkonem bylo vynesení klavíru.
Poslední krkonošský nosič Helmut Hofer z Velké Úpy zamlada vynášel den co den na vrchol Sněžky kolem 50 kilogramů zásob. | z archivu Helmuta Hofera
„Muselo se vědět, jak vysoko náklad přivázat. Pokud se připevnil moc vysoko, převažoval nosiče dopředu. Příliš nízko upevněné břemeno zase nepříjemně táhlo krosnu dolů. Naším dobrým pomocníkem byla pouze dřevěná hůl, kterou jsme si dali přes rameno a využívali ji jako páku k nadlehčování krosny. V prudkých stoupáních jsme se o ni někdy i opírali.“
Těžké živobytí nosičů si můžete alespoň na chvíli vyzkoušet i na vlastní kůži. V hospůdce Horských nosičů ve spodní stanici lanovky Portášky ve Velké Úpě vám totiž půjčí dřevěnou krosnu i s nákladem a vy si vyberete jednu ze tří cest, kudy nosiči se svými náklady chodili. Připravte se na něco přes šest kilometrů a převýšení necelých devět set metrů. Dostanete plánek a dál je to jen na vás. Cestou určitě oceníte dobová odpočívadla, včetně zvýšených podpěr pro položení krosny na zádech, a zbudou-li vám síly, můžete si i prostudovat detailně popsanou historii tohoto vzácného řemesla.
V hospůdce Horských nosičů ve Velké Úpě si můžete půjčit dřevěné krosny i s nákladem a vyzkoušet si výstup na Sněžku po cestě, kterou chodili horští nosiči na přelomu 19. a 20. století. A komu se nechce trmácet do kopce, může se svézt zbrusu novou kabinovou lanovkou na Sněžku, která přepravuje i lyže, sáňky, kočárky nebo psi. | © Petr Kobr, Hospoda horských nosičů SKLENÍK
Až natrénujete, nabízí se jedna velká výzva – závod nosičů zvaný Sherpa Cup. O co jde? O nic méně, než v co nejkratším čase vynést určený náklad z Pece pod Sněžkou z dolní stanice lanovky přes Obří důl až do České poštovny na Sněžce. Na trase dlouhé 6,4 km musejí závodníci překonat převýšení 754 metrů, ti nejrychlejší zvládnou náklad vynést do 75 minut. Jako zátěž se vynášejí nápoje v plastových lahvích a plechovky s pivem, které později poslouží zákazníkům v České poštovně. Ženy můžou soutěžit v kategorii 20 kilogramů, muži mají na výběr mezi kategoriemi 40, nebo 60 kilogramů.