0 1 2 3 4 5 6 7 další příběhy
v destinaci

Tolštejn | © J. Stejskal

České Švýcarsko

Hrady loupeživých rytířů

Hrady loupeživých rytířů

Tajemné příběhy a legendy lákaly do těchto míst romantické malíře, básníky, spisovatele a skladatele. Hrady loupeživých rytířů, skalní města, příběhy o trpaslících a vílách ovlivnily velkého pohádkáře Hanse Christiana Andersena, básníka R. M. Rilkeho nebo skladatele Carla Mariu von Webera a Richarda Wagnera.

Skalní hrad Sloup | © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Skalní hrad Sloup | © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

„Chci Tě, milý čtenáři, doprovodit do kraje, kde mohutní skalní obři vystrkují svá šedivá gigantická temena z tmavého jedlového lesa a louky poseté květinami se snivě rozvalují kolem šeptajícího potůčku. (…) Kolkolem vábí tisíce cest do nitra tajuplné divočiny. Vše tam zve ku sladkému, bezstarostnému spočinutí – i ještě dnes. Dlouhé rokliny s mechovými polštáři a koberci vřesu vyhlížejí jako fialové polštáře, stromy tvoří nádherný baldachýn a vysoké vějíře kapradí tu ovívají blaženým chládkem.“

(R. M. Rilke, Jetřichovice 1892)

Jedním z nejromantič­tějších skalních hradů Českého Švýcarska je Šaunštejn, který ve středověku chránil tzv. Českou silnici, významnou obchodní cestu spojující Čechy s Lužicí. Majitelé hradu Berkové z Dubé se nechvalně proslavili jako lupiči a hrad jim sloužil jako útočiště k loupeživým výpravám do okolí. Na konci 15. století byl hrad opuštěn a postupně zpustl. Velice podobnou historii mají za sebou také sousední hrady Falkenštejn nebo Tolštejn, kde údajně dodnes straší bílá paní a velký černý pes, v podzemí je spleť tajných chodeb a před hradem vyvěrá pramen, z něhož s vodou tryskají i zrnka zlata. V potoce pak lze najít vzácné kameny a drahokamy. Všechny ruiny vám učarují nejen tajemnou atmosférou, ale také díky nádhernému výhledu, který se z vrcholu otevře.

Velice zajímavým místem je také skalní hrad Sloup. Ke konci husitských válek se tu usídlil loupeživý rytíř Mikeš a podnikal výpravy do okolí. Odvetná výprava oloupených panství ale hrad oblehla, obránce nechala vyhladovět a nakonec jej vypálila. Mikeš sice slíbil, že hrad neobnoví, avšak vojska odešla a on během tří let hrad vystavěl znova a ve svých loupeživých výpravách pokračoval. Osudným se hradu stalo až tažení švédských vojsk během třicetileté války. Od té doby se v ruinách usídlili poustevníci, kterých se tu vystřídalo celkem sedm.

I dnes tato krajina okouzluje umělce a dokonce i tvůrce filmových pohádek. Režisér filmu Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň zde našel dokonalé zasněžené kulisy pro vyprávění o fantaskní krajině s divokým labyrintem skal, které si C. S. Lewis vysnil na stránkách svých knih. Právě zde Lucinka navštíví jeskyni fauna Tumnuse a všichni čtyři sourozenci poprvé přejdou přes skalní most a pohlédnou na nekonečné lesy Narnie. Víte kde tento most najít?

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím