Orlické hory a Podorlicko
Krajem ducha Rampušáka
Tak jako má Krakonoš na starost ochraňovat naše nejvyšší pohoří, stará se Rampušák o hory Orlické. Jenže zatímco postava Krakonoše – respektive po německu Rýbrcoula – má kořeny v lidové slovesnosti a první písemné doklady o ní najdeme už v 16. století, Rampušák vznikl spíše jako nadsázka a tak trochu parodie svého známějšího kolegy.
Otcem Rampušáka je redaktor Československého rozhlasu a časopisu Turista Jiří Dvořák, který postavičku horského ducha použil jako průvodce ve svém rozhlasovém pořadu. Jméno si pro něj vypůjčil od vesničky Rampuše u Rychnova nad Kněžnou, zmíněné v románu Bylo nás pět, jehož autor Karel Poláček se v Rychnově narodil. Nadsázku vzali místní za svou a dnes si bez Rampušáka nelze Orlické hory ani představit. Najdete o něm řadu příběhů, v horských chatách vám nabídnou rampušácká jídla a jméno horského vládce nese i pivo vyráběné v podhorské Dobrušce.
„Rampušák je jméno mé, povoláním duch hor. Ještě před třiceti lety to mělo velkou vážnost, ale poslední dobou to zní nějak divně, že? Ale je to povolání. Tak něco mezi státními lesy a horskou službou…“
Dobré výchozí místo pro letní i zimní výpravy do Rampušákova kraje poskytuje Deštné v Orlických horách. Máte-li čas, nevynechejte místní muzeum, které mimo jiného představuje slavnou sklářskou minulost obce. Právě v Deštném se totiž v době baroka vyráběl luxusní kolowratský křišťál, po němž toužily šlechtičny po celé Evropě. Další podrobnosti o něm přibližuje naučná stezka Historie tavení skla, jež z Deštného stoupá podél říčky Bělá až k Šerlichu na hřebeni.
Orlické hory jsou oblíbeným tréninkovým místem musherů se psími spřeženími. Každoročně se tu ale také koná několik závodů. | © Vurbasek, Dreamstime
Odtud se můžete po Jiráskově hřebenovce vydat nekonečnou bílou stopou k Velké Deštné za nejkrásnějšími výhledy Orlických hor. Při zimních výletech se nenechte vyvést z míry, když vás tu a tam předežene pelášící psí spřežení. To patrně musheři z různých koutů republiky nacvičují na lednový Šediváčkův long, jeden z nejnáročnějších evropských závodů psích spřežení, během něhož závodníci najedou přes vrcholy i doliny Orlických hor během dvou dní více jak dvě stě kilometrů.
Zapřažené chlupáče potkáte pravděpodobně také o něco východněji v dalším vyhlášeném centru běžeckého lyžování Orlických hor – na Suchém vrchu a Bukové hoře. Z Červenovodského sedla, které od sebe oba vrchy odděluje, startují závody psích spřežení poslední únorový víkend.
Buková hora je také oblíbeným cílem milovníků sjezdového lyžování. Na jejích svazích se nachází hned dvě lyžařská střediska - tradičně oblíbené Čenkovice a v roce 2010 moderně vybudovaný areál Červené Voda. Oba dva areály jsou navíc propojené a stačí vám jediný skipass. | z archivu AHS