0 1 2 3 4 5 6 7 další příběhy
v destinaci

zdroj: ČTK

Valašsko

Legenda valašských zimních sportů

Legenda valašských zimních sportů

Říká se, že Valaši už se rodí s lyžemi na nohou, a velikán českých skokanů Jiří Raška je toho důkazem. První lyže dostal od tatínka už jako dvouletý a s rodinou podnikal lyžařské výlety kolem Frenštátu. Lyžování se později věnoval i v rámci krajského družstva sjezdařů a svůj milovaný sport neopustil ani v dospělosti.

Jiří Raška měl, stejně jako mnoho sportovců té doby, sport jako koníček. Pracoval v Moravských elektrotechnických závodech ve Frenštátě a trénoval po zaměstnání. Do tréninku dával všechno – srdce i sílu. Do práce často chodil rozbolavělý a vyčerpaný, byl ale odhodlaný dohnat svými výkony na lyžích soupeře, kteří na rozdíl od něj mohli i přes den trénovat v tělovýchovných jednotách. Byl jediným skokanem za Frenštát, a tak doslova soutěžil sám se sebou – stále se snažil překonávat své osobní rekordy.

Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Poprvé dal o sobě vědět v roce 1963 na německo-rakouském turnaji. V roce 1964 už byl Jiří Raška druhý na mezinárodních závodech v Kortině – měla to být velká příprava na Zimní olympijské hry v Innsbrucku. Na poslední chvíli však bylo rozhodnuto, že nás reprezentovat budou jen tři skokani. Jiří Raška mezi nimi nebyl a sen o první olympiádě se rozplynul. Bylo to pro něj tak obrovské rozčarování, že byl rozhodnut skončit.

Účast na zimních olympijských hrách v Innsbrucku Raškovi unikla o vlásek, z další Olympiády v Grenoblu už ale přivezl dvě medaile.

Účast na zimních olympijských hrách v Innsbrucku Raškovi unikla o vlásek, z další Olympiády v Grenoblu už ale přivezl dvě medaile.

Toto rozhodnutí mu naštěstí nevydrželo déle než týden. Začal opět tvrdě trénovat, což mu na příštích Zimních olympijských hrách v Grenoblu přineslo zlatou a stříbrnou medaili. Zlatý odlesk olympijské medaile v roce 1968 ale brzy překryl stín politických událostí. Národem milovaný sportovec Jiří Raška totiž podepsal významný dokument pražského jara 2000 slov a záhy se ocitl v nemilosti tehdejšího režimu. Za trest byl vyřazen z příštího mezinárodního závodu. Jeho sportovní kariéra tím naštěstí neskončila a Jiří Raška sbíral další medaile – na Turné čtyř můstků získal dvě stříbrné na přelomu let 1967/1968 a 1968/1969, poté zlatou 1970/1971 a navíc stříbro na Mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 1970 a bronz na Mistrovství světa v letech na lyžích 1972.

Valašsko je rájem zimních sportů, bylo tomu tak odedávna a je tomu tak dodnes. Beskydy jsou doslova pokryty sjezdovkami a moderními lyžařskými areály. Na své si tu přijde každý milovník zimních sportů. Lyžaři se mohou vyžít např. v menším skiareálu ve Frenštátu pod Radhoštěm s jednou sjezdovkou a vlekem. Kdo dává přednost větším areálům, jen 6 km od Frenštátu najde další lyžařské středisko, které nabízí šest upravovaných a zasněžovaných sjezdovek různých obtížností – zalyžovat si tak mohou začátečníci i pokročilí lyžaři. K dispozici je i vlek a dvousedačková lanovka.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím