0 1 2 3 4 5 6 7 8 další příběhy
v destinaci

© Dreamstime

Orlické hory a Podorlicko

Křišťálový třpyt sněhových vloček

Křišťálový třpyt sněhových vloček

Deštné v Orlických horách je proslulé sklářskou minulostí, ale i svou lyžařskou současností. Společně s nedalekými Říčkami patří již dlouhou dobu k nejvyhledávanějším centrům zimních sportů.

Sklo vyráběné ve sklárně v Deštném v Orlických horách, známé jako kolowratský křišťál, proslulo v celé Evropě. Stopy této slavné historie najdete v deštenském Muzeu zimních sportů, turistiky a řemesel. Sklářství je tu věnována samostatná expozice, přibližuje i výsledky archeologického průzkumu bývalé deštenské sklárny, která se nacházela na úbočí Malé Deštné. Už z názvu muzea však plyne, že je primárně zaměřeno na dějiny novější, které jsou spojeny se zimou a lyžováním.

Deštné je jedním z hlavních center zimních sportů v Orlických horách. Moderní lyžařský areál na svazích Studeného vrchu nabízí několik sjezdovek různé délky a obtížnosti, od nejnáročnější Závodní sjezdovky až po tréninkový svah pro začátečníky. Na dvou sjezdovkách můžete vyzkoušet večerní lyžování, většina svahů je také uměle zasněžována a pro snowboardisty je k dispozici menší snowpark.

Po celém hřebeni Orlických hor prochází běžkařská trasa s nádhernými výhledy na českou i polskou stranu. Oblíbený nástupní bod je u Masarykovy chaty na Šerlichu, odkud kromě běžkařů vyrážejí rádi do bílých závějí také musheři se psími spřeženími. | © Dreamstime

Po celém hřebeni Orlických hor prochází běžkařská trasa s nádhernými výhledy na českou i polskou stranu. Oblíbený nástupní bod je u Masarykovy chaty na Šerlichu, odkud kromě běžkařů vyrážejí rádi do bílých závějí také musheři se psími spřeženími. | © Dreamstime

Pro běžkaře jsou v bezprostřední blízkosti Deštného připraveny dva okruhy o celkové délce sedm kilometrů, další zážitky pak čekají na hřebeni Orlických hor. Nenáročný terén a úžasný výhled na českou i polskou stranu jsou jen těmi základními lákadly. Tím dalším může být Masarykova chata na hřebeni, která je zajímavá mimo jiné tím, že jejím autorem je známý brněnský funkcionalista Bohuslav Fuchs. Také před nejvyšším vrcholem Orlických hor, Velkou Deštnou, čeká překvapení: ve srubu horské služby funguje občerstvení, kde pro zahřátí nabízejí i originální nápoj zvaný šulišajda (svařené víno s rumem).

Další významné centrum orlickohorského lyžování je v nedalekých Říčkách, o kterých starý průvodce praví, že jsou „velikou (…) vsí, jejíž chaloupky se rozběhly po pěti potocích do svahů (…) a vytvořily velmi krásný celek, jehož malebnost je nejzřejmější ze strany severovýchodní“. Zimní malebnost kraje si lyžaři užívají na svazích vrchu Zakletého, jehož úbočím běží několik sjezdovek různé náročnosti. Zdejší lyžařské centrum je vybaveno vším potřebným. Podobně jako z Deštného se i z Říček dá vyrazit na skvělé hřebenové běžkařské tratě.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím