Valašsko
Portáši a lyžníci
„Při tom byla Morava od Uherska šancí ohražena, v horách byly dřevěné, a kde bylo v poli, příkopy ryté, a portášů bylo kolik tisíc a všudy byly kasárny v horách i v poli podělané..., aby žádný projíti nemohl pod ztracením hrdla."
Úryvek ze staré kroniky připomíná doby dávno minulé, kdy bylo na zdejší hranici rušno a často i životu nebezpečno. Obranný sbor věrných Valachů, proslulí portáši, po několik staletí stál na stráži proti skupinám potulných banditů a pašeráků, kteří často napadali místní osady a vesnice. Oděni v běžné místní oblečení, vybaveni palnou zbraní, takzvaným púlhákem, nebo krátkou ručnicí zvanou těšínka, obuškem, pletenou mošnou a provazem opatřeným olověnou koulí – tak vyráželi v dobách zlých k ochraně zemské hranice.
Opakovaně se tito chrabří bojovníci v 17. století osvědčili při vpádu Turků a Tatarů, kteří drancovali moravské pohraničí. Při prvním vzájemném střetnutí padlo při obraně Vlárského průsmyku na dvě stě portášů. A klidu si neužili ani počátkem století osmnáctého, kdy museli čelit vpádům povstalecké armády takzvaných „Kuruců“, kteří si počínali ještě krutěji než Turci a Tataři a pustošili rozsáhlá území. Krátce poté byl na návrh moravských stavů císařem potvrzen portášský sbor s pevnou službou a portáši sloužili jako trvalá ochrana hranice až do rozpuštění sboru v letech 1828–1830. Na jejich působení dodnes najdete na moravsko-slovenském pomezí mnoho upomínek. Jednu z nich třeba na hlavním hřebeni Javorníků, pod Stolečným vrchem, který kdysi býval jejich strážištěm. Dnes je hraniční hřeben zasvěcen zimním sportům a na slovenské i moravské straně jsou vybudovaná četná rekreační střediska.
Jedno z nejoblíbenějších lyžařských center na Moravě v obci Kohútka je vzdálené necelou hodinu cesty ze Zlína. Lyžaři mají na výběr z deseti sjezdovek s převýšením až tří set metrů. Lyžařům a snowboardistům pomůže na kopec pět vleků a lanovka, těm nejmenším také dětský pojízdný koberec. A na své si tu přijdou i vyznavači úzkých skluznic, a to na třech upravovaných stopách – hřeben Javorníků nabízí skluz v osmnáctikilometrové stopě: okruh Kohútka tři kilometry a Papajské sedlo dalších pět kilometrů. A nemusíte si brát ani lyžařské náčiní, protože místní půjčovna je připravena vybavit lyžování začátečníky i profesionály. Půjčí vám tu jakékoliv lyže od obyčejných až po závodní, snowboardy, běžky a samozřejmostí je servis na počkání.
Lyžařský areál v Kohútce je oblíbeným lyžařským střediskem, vzdáleným ani ne hodinu cesty ze Zlína. Auto můžete nechat na jednom ze dvou parkovišť s kapacitou až tisíc vozů, takže se nemusíte bát, že se nevejdete. Parkování je navíc zdarma. Využít můžete samozřejmě i služby skibusu. | z archivu AHS
A za zmínku rozhodně stojí místní valašské „aprés ski". Jako sladkou tečku po lyžování totiž doporučujeme místní vyhlášené borůvkové kynuté knedlíky. Vaří se v páře a podávají se s tvarohem a cukrem, přelité rozpuštěným máslem. Jezdí se za nimi zdaleka, takže jestli jste je ještě neměli, máte co dohánět.