Valašsko
Lyžařské zážitky s vůní Valašska
Sledujeme-li tok řeky Vsetínské Bečvy proti proudu od Vsetína k východu, otevírá se před námi údolí, ze severu sevřené svahy Hostýnsko-vsetínské hornatiny, z jihu pak stráněmi Javorníků. Tato oblast je tradičním domovem sklářství a v poslední době také vyhledávaným cílem všech milovníků zimní dovolené.
Tyto partie Valašska zůstávaly dlouho bez větších sídel, až v roce 1714 na horním toku řeky založil Karel Jindřich ze Žerotína obec, která se nazývá po svém zakladateli Velké Karlovice. Více než století se místní obyvatelé živili jen obděláváním chudých políček, významná změna přišla se založením sklárny. Na začátku šedesátých let 19. století pak Salomon Reich založil další dvě sklárny: jednu ve Velkých Karlovicích, další kousek za Novým Hrozenkovem, kterou podle své nevlastní matky pojmenoval Karolinina huť. Kolem sklárny vzniklo osídlení, které se stalo základem dnešní obce Karolinky. Tradice sklářství se tu, na rozdíl od Velkých Karlovic, udržela dodnes. Sklářské pece sice poměrně nedávno vyhasly, ale v karolinské sklárně se sklo brousí, leptá a zdobí. Dlouhou historii zdejšího sklářství přibližuje také místní sklářské muzeum.
Typickou lahůdkou Valašska je sladký koláč, kterému se říká „frgál“. Označení se přitom původně používalo pro nepovedené kusy koláčů a první zmíky pocházejí z počátku 19. století. Frgály jsou typické jednodruhovou náplní, nejoblíbenějšími jsou tvarohové, makové, povidlové nebo hruškové. Od roku 2013 je valašský frgál produktem s chráněným zeměpisným označením. | © Dreamstime
Velké Karlovice byly založeny majiteli rožnovského panství v roce 1714 a právě z této doby se zachovalo několik budov, které nyní tvoří skanzen valašské lidové architektury. Stálá expozice Karlovského muzea je věnována historii obce, salašnictví a lidové řemeslné výrobě. | © Dreamstime
Čas od podzimu do jara ve Velkých Karlovicích ani v Karolince rozhodně není obdobím zimního spánku. V obou obcích i jejich nejbližším okolí se nachází několik lyžařských areálů, které nabízejí rozmanité terény ke sjezdovému lyžování, a uspokojí tak začátečníky i náročnější vyznavače zimních sportů.
V Karolince i ve Velkých Karlovicích mohou lyžaři vybírat z široké nabídky lokalit vhodných k lyžování. Větší i menší střediska jsou vybavena vším, co k lyžování patří: upravené sjezdovky, vleky, občerstvení, na vybraných tratích nechybí ani večerní osvětlení. Některá střediska se nacházejí na hřebeni Hostýnsko-vsetínské hornatiny. Běžkaři pak mohou přímo z Velkých Karlovic vyrazit na Beskydskou magistrálu s téměř nekonečnými kilometry upravených tratí. Dopřát si zde můžet také výlety rolbou na hřeben (nad Kyčerku) a posléze procházku po zasněžených a neposkvrněných pláních na sněžnicích s výhledy na karlovické údolí. Ušetříte tak výšlap vzhůru a síly na túru kolem Javorníčku nebo putování podél kapliček. Rolba může vyvézt až 10 osob. Délku trasy organizátoři naplánují přímo vám na míru.