Jižní Čechy
Romantický sen knížete Schwarzenberka
V úterý 11. září 1838 vyrazila od anglických břehů loď Britania směrem k evropské pevnině. Mezi jejími pasažéry byl i kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenberku s manželkou Eleonorou. Oba byli plní dojmů a zážitků nejen z korunovace nové britské královny Viktorie, ale i ze své cesty po Anglii, kde jejich zájem budily kromě jiného historické památky, středověké hrady i nově budované zámky v duchu módního romantismu. A právě tehdy zřejmě dozrálo rozhodnutí obou manželů rodové sídlo Schwarzenberků v Hluboké nad Vltavou přestavět ve stylu anglické tudorovské gotiky podle vzoru královského hradu Windsoru.
S přestavbou původně renesančního a později barokního zámku v Hluboké se podle projektu Franze Beera začalo v roce 1840. Práce nakonec trvaly více než třicet let, během nichž vznikla nejvýznamnější novogotická stavba u nás, která je výjimečná nejen svým charakteristickým exteriérem s řadou věží, cimbuří a arkýřů, ale i bohatě vybavenými a cennými interiéry. Stavba má půdorys nepravidelného pětiúhelníku a vévodí jí 60 metrů vysoká věž, jejíž jádro pochází ještě z původního gotického hradu. Pozoruhodnou součástí zámku je také litinová letní veranda v jihovýchodním průčelí z let 1854–1855. Zámecké interiéry zahrnují celkem 140 místností s unikátními dřevořezbami, bohatými sbírkami a honosným mobiliářem.
Zámek Hluboká nad Vltavou je v letní sezóně jednou z nejnavštěvovanějších památek v Česku, ani v zimě ale rozhodně nespí. Návštěvníkům se otevírají soukromé pokoje posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství v přízemí zámku, které byly do původní podoby instalovány na základě náročného průzkumu, a dávají tak poměrně přesnou představu o všedním životě Schwarzenberků. K němu ovšem od nepaměti patřil i lov, což dokládá nejen honosná Lovecká jídelna, ale i vystavené zbraně a trofeje.
Kromě zámeckých interiérů je v zimních měsících přístupná také pobočka Alšovy jihočeské galerie, která sídlí v bývalé zámecké jízdárně a zimní zahradě v podobě litinového skleníku. Obdivovat tu lze cenné kousky gotického umění jižních Čech, nizozemského malířství 16.–18. století a českého umění 20. století.
Poklidná zimní atmosféra může lákat i k procházce zámeckým parkem, který byl založen v anglickém stylu a vyniká druhovým bohatstvím domácích i cizokrajných dřevin. Také vlastní městečko s novogotickým kostelem sv. Jana Nepomuckého v centru nabízí příjemná zákoutí a k delší procházce pak zve nedaleký Munický rybník. Po jeho břehu je to z městečka asi tři kilometry k baroknímu zámku Ohrada. Zdejší Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství má sice mimo sezónu zavřeno, ale k návštěvě vybízí přilehlá zoologická zahrada, která chová kolem 300 druhů naší i evropské zvířeny.