0 1 2 3 4 5 6 7 8 další příběhy
v destinaci

© Dreamstime

Ostravsko

Barvy kulturní Ostravy

Barvy kulturní Ostravy

Ostrava se v historii vždy vymykala běžnému vývoji ve zbytku státu. Před rokem 1848 neprošla národním obrozením, tak jak se projevilo v Čechách. Odjakživa byla mnohonárodnostním a multikulturním prostředím. Nikdy také nebyla pod vlivem tradičních kulturních center jako Praha. A to vše dostalo během průmyslové revoluce tak silné nové impulzy, které nenajdeme nikde jinde u nás.

Říká se, že když v Ostravě kopnete do země, tak jako houba vyroste herec, a tato anekdota kolující ostravským divadelním prostředím dobře ilustruje místní scénu. Divadlo tu má skutečně výjimečné postavení a především silné zázemí. Scéna je otevřenější, hrají se méně tradiční tituly a ostravští diváci také s větší zvědavostí přijímají nové, neznámé věci. Divadlo tu aktivně reflektuje současnost a minulost slezské metropole a je přirozenou součástí procesu hledání její nové identity.

Příběhy jednotlivých divadelních scén vydají na samostatná vyprávění. Pro všechny zájemce o historii a podrobnosti kolem vzniku a existence jednotlivých divadel pořádá Ostravské informační centrum komentovanou procházku, která vám přiblíží třeba osobnost spisovatele Františka Sokola-Tůmy, iniciátora vzniku ochotnického divadla a člověka, jenž se aktivně zasazoval o založení Národního divadla moravskoslezského. Průvodci vám také řeknou, kdo byl Jiří Myron, jehož jméno dnes nese jedno z ostravských divadel, a prozradí také, kdy bylo otevřeno první městské divadlo, kde stával Německý dům nebo co má stará střelnice společného s divadelnictvím.

Na zajímavé akce spojené s divadlem narazíte i přímo v ulicích a rozhodně stojí za to se do Ostravy vypravit v době konání některého z již tradičních fes­tivalů. Jedním z nich je městská přehlídka činoherních divadel, která v pěti dnech představuje to podstatné z probíhající sezóny. Jednou za dva roky město hostí mezinárodní přehlídku nejvýraznějších inscenací a projektů loutkových a alternativních divadel, skupin i jednotlivců z celého světa. Jde o jeden z nejvýznamnějších festivalů svého druhu ve střední Evropě, kde se setkávají výjimečné osobnosti světového divadla a divákům nabízí možnost seznámit se s různými krajově a národně odlišnými způsoby divadelní práce a novými principy divadelního projevu.

Ostrava je dnes ale asi nejvíce spjatá s akcí nikoli divadelní, ale hudební. Velký multižánrový hudební festival, pořádaný již od roku 2002 v kulisách industriálních Dolních Vítkovic, má tak unikátní atmosféru, že podobnou byste asi těžko jinde hledali. Festival svou žánrovou pestrostí ideálně zapadá do multikulturního prostředí Ostravy a je pokračováním její bohaté kulturní historie.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím