0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 další příběhy
v destinaci

Kutná Hora, Sedlec © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Střední Čechy – západ

Zlatý prsten Karla IV.

Zlatý prsten Karla IV.

Nejen hlavní město Praha, ale také střední Čechy reprezentují velkolepý odlesk slavných časů císaře Karla IV. Tento kraj patří k unikátním evropským regionům s nečekanou koncentrací panovnických hradů, skvostných královských měst i velebných chrámů.

Střední Čechy obklopují Prahu jako zlatý prsten. Proměňte se ve středověkého diplomata, rytíře či dvorní dámu a putujte po středočeských hradech, v jejichž zdech rozhodoval císař Karel IV. o osudech Svaté říše římské a celé Evropy. Naprostý unikát představuje Karlštejn imitující legendární hrad Svatého Grálu, jehož komnaty jsou vyzdobeny zlatem, drahokamy a relikviemi křesťanských světců. Nebo hrad Křivoklát s okolními hlubokými lesy, v nichž dobrý císař odpočíval a lovil divou zvěř. Nad pomíjivostí světské slávy můžete přemýšlet v romantických zříceninách gotických hradů opředených strašidelnými i humornými pověstmi z dávných časů. Klid můžete hledat v prastarém klášteře na Sázavě nebo v poutním místě ve Staré Boleslavi, kde byl kdysi zavražděn sv. Václav, hlavní český patron. V centrech historických měst vás budou hýčkat v originálních restauracích, ve kterých ochutnejte rakovnické a kolínské pivo nebo mělnické a kutnohorské víno, vyráběné zde od časů císaře Karla IV.

Křivoklát © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Křivoklát

Sázava © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Sázava

Okouzlí vás cesta vlakem do lázní Poděbrady s jejich unikátními minerálními prameny i cyklistický výlet do Jílového u Prahy se středověkými zlatými doly nebo na tradiční středočeský venkov kolem Sedlčan. Jak večerní prohlídka Karlštejna či Kutné Hory, památky UNESCO, tak tradiční městské slavnosti a vinobraní uchvátí dospělé, mladé páry i rodiny s dětmi. Stejně jako Karel IV. a jeho aristokratický dvůr relaxujte při originálních kulinářských zážitcích ve středočeských městech a hradech i v přírodě kolem Vltavy, Labe a Berounky.

Vltava - vyhlídka Máj u Teletína © Dagmar Veselková, archiv CzechTourism

Vltava - vyhlídka Máj u Teletína

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím