0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 další příběhy
v destinaci

© Libor Sváček, archiv CzechTourism

Praha

Korunovační cesta českých vladařů

Korunovační cesta českých vladařů

Stověžatá zlatá Praha byla po staletí hlavním a korunovačním městem Českého království a za panování Karla IV. též císařskou rezidencí. Buďte jako dávní čeští králové a putujte po Praze, památce UNESCO, tzv. Královskou cestou kolem starodávných chrámů a paláců vstříc unikátnímu Pražskému hradu.

Když se Karel IV. stal po smrti svého otce Jana Lucemburského českým králem, nechal nově vyhotovit korunovační klenoty a ustanovil i nový korunovační řád. Hlavní město Praha zažilo roku 1347 velkolepou korunovační slavnost s honosným průvodem, který se poprvé vinul tzv. Královskou cestou. Tak to ustanovil velký císař – on tudy kráčel jako první, posledním pak byl roku 1836 Ferdinand Dobrotivý.

Karlův most © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Karlův most

Dnes je Královská cesta, protínající historické městské čtvrti, především jednou z nejkrásnějších prohlídkových tras v Praze. Vydejte se od Prašné věže uličkami Starého Města cestou českých králů – kdo z nás by se nechtěl cítit jako dvořan královského průvodu? Zastavte se před gotickým Týnským chrámem a domem U Kamenného zvonu, v němž kdysi pobývali rodiče Karla IV., Jan Lucemburský a Eliška Přemyslovna. Obdivujte jedinečný Staroměstský orloj, který byl dokončen za panování jeho syna Václava IV. Jen kousek odtud se můžete kochat tajuplným arkýřem gotické budovy Karolina, nejstarší části Univerzity Karlovy, centra evropské vzdělanosti. Na světoznámém Karlově mostě vás uhrane pohled na malebné střechy Malé Strany, kolem nichž vystoupáte k Pražskému hradu s monumentálním gotickým chrámem sv. Víta. I ten byl vystavěn z popudu zbožného a cílevědomého císaře Karla IV., který je zde, stejně jako celá řada českých panovníků, pohřben v královské kryptě. Z Pražského hradu budete mít celou Prahu jako na dlani a jen málokdo by v té chvíli nesouhlasil s tvrzením, že je skutečným srdcem Evropy.

Staroměstské náměstí © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Staroměstské náměstí

Pražský hrad © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Pražský hrad

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím