0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 další příběhy
v destinaci

Hradec Králové © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Hradecko

Ve stopách českých královen

Ve stopách českých královen

Romantická cesta do Hradce Králové, hlavního města českých královen, vás zavede do míst, kde měla svůj honosný dvůr česká a polská královna Eliška Rejčka, babička císaře Karla IV. Ve městě na soutoku řek Labe a Orlice se každoročně vždy v září konají velkolepé Slavnosti královny Elišky, které vás pomocí dobového jarmarku, rytířských klání, rejů kejklířů a komediantů přenesou zpět do středověku.

Hradec Králové, starobylá metropole východních Čech, není jen univerzitním městem a centrem kultury či moderní architektury. Na počátku 14. století se stal nejdůležitějším věnným městem českých královen a proměnil se v urbanistickou perlu s mnoha pamětihodnostmi. Zásluhu na tom měla Eliška Rejčka, manželka českého a polského krále Václava II. a babička slavného císaře Karla IV. Unikátní je především gotická katedrála sv. Ducha, podle tradice založená právě královnou Eliškou. Chrám byl zvelebován i dalšími českými královnami, například Alžbětou Pomořanskou, čtvrtou manželkou Karla IV., často zde pobývala i královna Žofie Bavorská, manželka Karlova rozporuplného syna Václava IV. Byl to ostatně sám císař Karel IV., který obdařil město bohatými privilegii a nastartoval tak jeho hospodářský a kulturní rozvoj. Také díky tomu se Hradec Králové stal důležitým centrem moderního českého státu, dynamickým městem, které láká návštěvníky z mnoha koutů Evropy i světa nejen svými dějinami a pozoruhodnými památkami.

Hradec Králové | © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Hradec Králové | © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Nečekané zážitky vás čekají i během městských slavností, a nemusí to být jen středověké Slavnosti královny Elišky, při nichž se malé i velké dámy mohou vcítit do role vznešené panovnice. Milovníci jazzu nesmí minout prestižní akci „ Jazz Goes to Town“, fanoušci dramatického umění „Divadlo evropských regionů“ a gurmáni populární „Gastro Hradec“. A koho omrzí typický metropolitní ruch, může hledat romantické útočiště v okolní přírodě nebo v zámeckých komnatách v Náchodě nebo v Rychnově nad Kněžnou, jejichž sláva je rovněž propojena s dávnou císařskou epochou Karla IV.

Hradec Králové, Chrám sv. Ducha I  © Zdeněk Thoma, archiv CzechTourism

Hradec Králové, Chrám sv. Ducha I © Zdeněk Thoma, archiv CzechTourism

Hradec Králové, Velké náměstí s Bílou věží a katedrálou sv. Ducha I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Hradec Králové, Velké náměstí s Bílou věží a katedrálou sv. Ducha I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím