0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 další příběhy
v destinaci

Loket © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Západočeské lázně

Pohádkové město Karla IV.

Pohádkové město Karla IV.

Navštivte unikátně dochované středověké město Loket v meandru řeky Ohře s monumentálním hradem, v němž mnohokrát pobýval římský císař a český král Karel IV. Malebné uličky s originálními restauracemi a kavárnami učarovaly básníku J. W. Goethovi, „železnému kancléři“ Otto von Bismarckovi i americkému herci Richardu Gerovi.

Loket je městem jako z pohádky. Romantický hrad s hranolovou věží, vypínající se nad řekou Ohří, hostil ve svých zdech mnohé české krále. Ve středověku představoval nedobytnou pevnost a byl proto označován jako „klíč k českému království“. Karel IV. hrad dobře znal, neboť zde byl jako dítě z rozkazu svého otce Jana Lucemburského vězněn – přesto se Loket stal jedním z jeho oblíbených sídel. Na Loketském hradě můžete obdivovat zachované podzemí i rytířské sály, unikátní porcelán z Karlovarska i cely někdejší státní věznice. A také větší část pozoruhodného meteoritu „Začarovaný purkrabí“, jehož fragmenty naleznete v Praze, ve Vídni, New Yorku, Berlíně, Ottavě nebo Moskvě.

Hrad Loket | © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Hrad Loket | © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

V rámci Loketského kulturního léta navštivte v amfiteátru pod hradem unikátní představení opery Rusalka od Antonína Dvořáka. Nenechte si též ujít cyklus varhanních koncertů v kostele sv. Václava nebo zdejší bujaré vinobraní. V prostorách takzvané Černé věže můžete obdivovat výstavu historických fotografií tohoto pulsujícího městečka položeného v hlavním českém lázeňském regionu.

Loket je skutečnou oázou klidu – toulejte se po hradbách městského opevnění a na březích řeky Ohře nebo podnikněte pěší výlet do Svatošských skal, opředených pověstmi o skřítcích, vodnících a dalších záhadných bytostech. Odvážnější se tu mohou věnovat i vodním sportům. A pokud vám bude chybět ruch metropole, vydejte se do nedalekých Karlových Varů. Byl to právě císař Karel IV., kdo na lovu v loketských lesích objevil horké minerální prameny a dal tak impuls k založení těchto světoznámých lázní.

Tržní kolonáda v Karlových Varech je dílem vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. | © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Tržní kolonáda v Karlových Varech je dílem vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. | © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím