0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 další příběhy
v destinaci

© Dagmar Veselková, archiv CzechTourism

Praha

Údolím Vltavy proti proudu času

Údolím Vltavy proti proudu času

Vltavu, tuto skutečně královskou řeku, chtěl kdysi císař Karel IV. propojit s Dunajem a Labem a tím i s Černým a Severním mořem. Putujte proti proudu Vltavy z Prahy až do Českého Krumlova a obdivujte skvosty romantické středověké architektury mistrně zakomponované do povltavské krajiny s hrady opředenými legendami, malebnými městy a skvostnými kláštery pamatujícími zlaté časy Karla IV.

Kdo hledí z Karlova mostu na unikátní panorama „stověžaté“ Prahy na březích Vltavy, jistě si klade zvědavou otázku, odkud sem nejdelší česká řeka vlastně běží. Stačí v sobě nalézt poutnického ducha a můžete se vydat proti proudu Vltavy, stejně jako to mnohokrát učinil císař Karel IV. Však to byl právě on, kdo před stovkami let zvažoval vybudovat systém kanálů, které by Vltavu propojily s evropskými veletoky Dunajem a Labem a tím i s mořem. Projekt sice nebyl realizován, vy ale můžete v Povltaví obdivovat nejen unikátní kulturní krajinu, ale také velkolepou středověkou architekturu z císařských karlovských časů.

Karlův most I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Karlův most I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Bránou k vašemu putování může být Zvíkov, označovaný též jako „král českých hradů“, nádherná gotická perla, spojená s démonickou legendou o tzv. zvíkovském raráškovi. Karel IV. nechal tento hrad honosně opravit a často zde též pobýval se svou družinou. Pokračujte dále až na jih Čech a objevujte další významné památky karlovské epochy. V Purkarci u Hluboké nad Vltavou nesmíte minout romantickou hradní zříceninu Karlova Hrádku, kterou si císař vybudoval jako své rekreační sídlo. V ostrém kontrastu s touto samotou jsou nedaleké České Budějovice, kulturní metropole jižních Čech. Toto starobylé královské město navštívil Karel IV. celkem čtyřikrát – v někdejším dominikánském klášteře můžeme obdivovat gotickou malbu, na níž je velký císař zobrazen.

Zvíkov I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Zvíkov I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Odtud vás cesta kolem Vltavy zavede jak k pohádkovému městu Český Krumlov, který je památkou UNESCO, tak na zříceninu hradu Dívčí Kámen, vystavěného z povolení Karla IV., nebo do gotických cisterciáckých opatství Zlatá Koruna a Vyšší Brod.

Zlatá Koruna I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Zlatá Koruna I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím