0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 další příběhy
v destinaci

Praha © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Praha

Praha jako nový Řím

Praha jako nový Řím

Roku 1348 založil císař Karel IV. Nové Město pražské jako nové centrum Svaté říše římské. Z Prahy tak vybudoval skutečné středověké velkoměsto, které ozdobil honosnými sakrálními stavbami i veřejnými budovami. Navštivte Nové Město pražské vystavěné ambiciózním panovníkem jako Nový Řím a Nový Jeruzalém.

Nové Město pražské, založené Karlem IV., je kamenným monumentem celoevropského příběhu o posvátném císařství, který je originálně zakomponován do urbanistického obrazu Prahy. Jestliže je Praha jedním z nejtajemnějších evropských i světových velkoměst, pak to vrchovatě platí pro Nové Město pražské. Tato historická čtvrť je opředena magickými pověstmi, v nichž se snoubí příběhy o dávných pokladech se zjeveními záhadných bytostí. Snad proto legendy kladou na Nové Město pražské i působení tajemného Fausta, který svou duši upsal ďáblu. Najdete tu Karlovo náměstí, patrně jedno z největších náměstí v Evropě, které dnes nese císařovo jméno. Leží zde Václavské náměstí, kudy důrazně kráčely moderní české dějiny a odehrávala se tu i Sametová revoluce vedená pozdější prezidentem republiky Václavem Havlem.

Výhled na Nové Město Pražské a úchvatné mosty přes Vltavu  © Libor Sváček

Výhled na Nové Město Pražské a úchvatné mosty přes Vltavu © Libor Sváček

Zastavte se v Emauzském klášteře, založeném Karlem IV., ve kterém můžete obdivovat gotické fresky, poslechnout si koncert v refektáři nebo obdivovat monumentalitu klášterního kostela. Nad Novým Městem pražským ční do výše polygonální věže kostelů sv. Apolináře, sv. Kateřiny, Panny Marie a sv. Karla Velikého, v jejichž symbolice již po staletí hledají neklidní duchové jakési tajemné poselství z časů Karla IV. Romantičtí návštěvníci se mohou zaposlouchat do hlasu zvonů z kostelů sv. Štěpánasv. Jindřicha nebo se vydat do údolí říčky Botiče a obdivovat dochované novoměstské hradby. I jejich základní kámen položil Karel IV. Na Karlově náměstí můžete postát u jezuitského kostela sv. Ignáce, před nímž kdysi stávala kaple Božího Těla, někdejší spirituální centrum Nového Města pražského.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím