0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 další příběhy
v destinaci

Plzeň © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Plzeňsko

Centrum evropské pivní kultury

Centrum evropské pivní kultury

Královské město Plzeň, metropole západních Čech, patřilo v časech panování Karla IV. k perlám zemí České koruny. Již tehdy bylo důležitým centrem pivovarnictví, které mu až do dnešních časů přináší světový věhlas. Navštivte město unikátních gotických památek z karlovské epochy a objevujte světoznámou tradici plzeňského piva.

Brána pivovaru otevřena

Brána pivovaru otevřena

Starobylá Plzeň představuje již od středověku jedno z klíčových center českého státu. Byl to právě císař Karel IV., jehož město několikrát hostilo a který z něj učinil významné středisko obchodu. Plzeňský pivovar je poprvé zmiňován již roku 1307 – během 14. století získali všichni zdejší měšťané právo vařit a prodávat pivo a Plzeň se postupně stala pivní velmocí.

Při karlovských toulkách vám žejdlík přijde vhod

Při karlovských toulkách vám žejdlík přijde vhod

Z podnětu císaře Karla IV. byla v roce 1363 založena i proslulá městská zbrojnice, jejíž poklady můžete dosud obdivovat v Západočeském muzeu v Plzni. Monumentální památkou, odkazující k době panování slavného císaře, je též gotická katedrála sv. Bartoloměje. Z její věže přehlédněte unikátní historické centrum, v jehož uličkách pak určitě navštivte některou z originálních restaurací a pivnic.

Katedrála sv. Bartoloměje © Václav Jirásek, archiv CzechTourism

V roce 2015 byla Plzeň vyhlášena Evropským hlavním městem kultury. Je tak skutečnou metropolí s kvalitními službami i širokou nabídkou kultury a zábavy regionálního i evropského ražení. Z Plzně se vydejte na romantické výlety do jejího krásného okolí. Minout nesmíte městečko Starý Plzenec a zříceninu hradu Radyně, založeného kdysi Karlem IV. Lákavým cílem je rovněž starobylé benediktinské opatství v Kladrubech známé tzv. barokní gotikou stavitele Santiniho-Aichela, nebo malebné městečko Stříbro s husitskou historií. Plzeň je také skvělým východištěm pro vaše dobrodružné výpravy do horské přírody Českého lesa nebo Brd.

© Libor Sváček, archiv CzechTourism

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím