0 1 2 3 4 5 6 7 8 další příběhy
v destinaci

Litomyšl © České dědictví UNESCO, Pavel Vopálka

Českomoravské pomezí

K větší slávě boží

K větší slávě boží

Litomyšl, perla východních Čech, je renesančním skvostem světového významu. Z popudu Karla IV. zde bylo roku 1344 zřízeno nové biskupství a město se stalo významným kulturním ohniskem. Jako biskup tu například působil Jan ze Středy, humanista a kancléř Karla IV. Zámek, který stojí na místě původní biskupské rezidence z karlovských císařských časů, je na seznamu památek UNESCO.

Litomyšl je starobylým městem, jehož největší sláva se datuje do časů císaře Karla IV. Roku 1356 tu byl založen augustiniánský klášter s kostelem Povýšení sv. Kříže, který se dochoval do dnešní doby. U jeho počátků stál biskup Jan ze Středy, blízký rádce velkého panovníka. Ten udržoval čilou korespondenci s významnými osobnostmi tehdejší Evropy, například s italským humanistou Francescem Petrarcou. Na místě někdejší biskupské rezidence vznikl v 16. století unikátní renesanční zámek. Stavitelem tohoto díla, které je zařazeno na seznam památek UNESCO, byl významný italský architekt Giovanni Battista Aostalli. V Litomyšli, do níž míří turisté z Evropy i celého světa, můžete obdivovat výstavné měšťanské domy i kvalitní současnou architekturu.

Litomyšl I © Shutterstock

Litomyšl I © Shutterstock

Litomyšl, letecký pohled  © Libor Sváček

Litomyšl, letecký pohled © Libor Sváček

Skvělým zážitkem bude jistě Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, který se v tomto rodišti světoznámého hudebního skladatele Bedřicha Smetany koná pod širým nebem. Navštivte též okolí města Litomyšle, například nepříliš vzdálený gotický hrad Svojanov u Poličky, který císař Karel IV. zařadil mezi tzv. nezcizitelné hrady a údajně na něm i několikrát pobýval. Můžete se zde ubytovat v originálním hradním penzionu a stejně jako z Litomyšle podnikat další výlety do historických měst a přírody Pardubického kraje.

S českým východem a tudíž i s Pardubickým krajem je úzce spjat aristokrat Arnošt z Pardubic, první pražský arcibiskup a rádce Karla IV. Byl to právě Arnošt, kdo korunoval Karla IV. českým králem.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím