0 1 2 3 4 5 6 7 8 další příběhy
v destinaci

© Libor Sváček, archiv CzechTourism

Českolipsko

Karlův hrad

Karlův hrad

Královský hrad Bezděz, přezdívaný „král českých hradů“, se nám dochoval v unikátní gotické podobě. Z věží a cimbuří této magické středověké pevnosti lze spatřit hřebeny Českého středohoří, Lužické hory i majestátní horu Ještěd. Hrad, založený českým králem Přemyslem Otakarem II., lákal k pobytu i velkého císaře Karla IV.

Bezděz můžeme bez nadsázky nazvat „Karlovým hradem“, neboť císař Karel IV. v jeho zdech pobýval mnohokrát. Možná tu rozjímal nad osudem svého slavného královského dědečka Václava II., který byl na Bezdězu jako dítě vězněn. Jistě tu však přemýšlel o zvelebení Českého království – v okolí založil roku 1366 tzv. Velký rybník, dnes zvaný Máchovo jezero, který je skvělým místem pro poklidnou rekreaci s možností provozování vodních sportů, kulinářské zážitky i noční zábavu. Později byl Bezděz z popudu slavného českého vojevůdce Albrechta z Valdštejna přeměněn v benediktinský klášter a stal se mariánským poutním místem. Pověsti o zde ukrytých pokladech sem vždy lákaly romantické duše, jako byl například básník K. H. Mácha. Světoznámý skladatel Bedřich Smetana napsal svou operu „Tajemství“ na libreto inspirované bezdězskými záhadami.

Máchovo jezero s pohledem na Bezděz  © Shutterstock

Máchovo jezero s pohledem na Bezděz © Shutterstock

Máchovo jezero  © Shutterstock

Máchovo jezero © Shutterstock

Navštivte i nedaleké pamětihodné Doksy, městečko a turistické centrum, které obdařil řadou privilegií právě Karel IV. V okolí města Turnov, srdce unikátního regionu zvaného Český ráj, můžete navštívit hned několik romantických hradních zřícenin z časů Karla IV. Rozhodně nesmíte minout hrad Trosky, čnící na skalnatém výběžku sopečného původu, s bizarními věžemi pojmenovanými „Panna“ a „Baba“. Neváhejte a vydejte se do kraje kolem monumentálního hradu Bezdězu, opředeného tajuplnými legendami, a užívejte si originální atmosféru spojenou s velkolepou epochou dávného římského císaře a českého krále.

Doksy  © Shutterstock

Doksy © Shutterstock

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím