0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 další příběhy
v destinaci

© Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Západočeské lázně

Poklady tajemného údolí

Poklady tajemného údolí

V údolí řeky Ohře v severozápadních Čechách jsou nebývalou měrou koncentrována královská města a hrady, jejichž sláva je úzce propojena s císařem Karlem IV. Putujte krajem mezi Litoměřicemi, Kadaní, Karlovými Vary a Chebem, oblíbenou cestou Karla IV., a nechte se hostit regionálními specialitami, včetně vína a piva. Dopřejte si chvilku odpočinku a užívejte si lázeňského života, který zde nalezl své světoznámé centrum právě z popudu Karla IV.

Už od středověku vedla údolím řeky Ohře rušná kupecká stezka, kterou při svých cestách mezi Prahou a Norimberkem často využíval i císař Karel IV. Mnohokrát pobýval ve zdejších královských městech a hradech, kde se těšil pohostinnosti a vynikající péči svých poddaných. Kráčejte ve stopách velkého císaře údolím Ohře, lemovaným Českým středohořím, Doupovskými vrchy, Krušnými horami a Slavkovským lesem, nechte se hýčkat v přívětivých hotýlcích, penzionech a restauracích, žijte a hodujte jako všemi zbožňovaný vladař.

Egerberk © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Egerberk © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Uprostřed středověkých kulis starobylých chrámů a měšťanských domů navštivte vinobraní v Litoměřicích a Kadani nebo pivní slavnosti v Žatci a Lounech.

Žatec, chrám chmele a piva © Jiří Strašek

Žatec, chrám chmele a piva © Jiří Strašek

Řeka Ohře vás dovede až do světoznámých lázní Karlovy Vary, které Karel IV. kolem roku 1350 založil a roku 1370 povýšil na město. Nedaleko se nalézá středověké městečko Bečov nad Teplou, jehož hrad ukrývá tajuplný relikviář sv. Maura. Klidný azyl můžete vyhledat v prastarém klášteře v Teplé, kde vám nabídnou ochutnávku specifických klášterních pochoutek.

Ke Karlu IV. se hrdě hlásí i městečko Kynšperk nad Ohří, které roku 1364 povýšil na město. Cílem našeho putování je starobylé královské město Cheb, místo častých pobytů našeho císaře. Kdo by se nenechal okouzlit Chebským hradem s tajemnou Černou věží a mysteriózní románskou kaplí sv. Erharda a sv. Voršily? Nebo gotickými chrámy sv. Mikuláše, Nanebevzetí Panny Marie a sv. Bartoloměje? V chebských uličkám můžete přemýšlet nejen o osudech Karla IV., ale třeba i známého vojevůdce Albrechta z Valdštejna, který zde byl roku 1634 zavražděn. České Poohří je pro značnou koncentraci středověkých hradů také někdy srovnáváno s německým Porýním. Malebná Budyně poblíž Litoměřic byla kdysi dobyta Janem Lucemburským, otcem Karla IV. V okolí Kadaně je hned několik hradních zřícenin spojených s Karlem IV. – Hasištejn, Egerberk, Perštejn, Horní Hrad a mnohé další.

Na Chebsku můžete objevovat romantické ruiny hradu Kynžvart, jenž Karel IV. nechal roku 1347 rozbořit, a minout nemůžete ani Ostroh a Skalnou (Vildštejn), jejichž expozice potěší i dětské návštěvníky.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím