Jižní Čechy
Krajina jihočeských klášterů
Jižní Čechy jsou krajinou klášterů, přičemž mnohé z nich vděčí za svůj spirituální význam a architektonický rozvoj právě období vlády císaře Karla IV. Hledejte klid duše pod gotickými klenbami, pátrejte po tajemných místech v jejich okolí a seznamte se s typickou jihočeskou gastronomií. Ochutnejte rybí polévku z Třeboně nebo houbovou paštiku, cmundu a kulajdu. České Budějovice nebo Vyšší Brod? Dokonalá kombinace pro cestovatele vyhledávající městský ruch i klid venkova.
Jestli toužíte poznat dokonalou kulturní krajinu, která nabízí klid pro duši i tělo, pak musíte navštívit jižní Čechy. Kraj, dýchající evropskou křesťanskou tradicí, je protkán starobylými kláštery, ve kterých dodnes často žijí mniši. V tichu monumentální gotické architektury lze rozjímat nebo obdivovat unikátní umělecká díla. Překvapí vás zdejší originální gastronomie a nadchne putování za pivem.
Zlatá Koruna © Shutterstock
Letecký pohled na Třeboň © Libor Sváček, archiv CzechTourism
V arkádách gotické křížové chodby dominikánského kláštera v Českých Budějovicích si můžete představovat císaře Karla IV. a jeho syna Václava IV., jak se tu spolu roku 1378 procházeli. A právě České Budějovice, metropole jižních Čech, je dokonalým výchozím místem pro další objevné výpravy do blízkých i vzdálených klášterů. V cisterciáckém opatství Zlatá Koruna, založeném českými králi, sice již mniši nejsou, ale uctíván je zde po staletí trn z Kristovy trnové koruny. Naopak v cisterciáckém opatství Vyšší Brod žijí řeholníci i v současnosti, přičemž zde můžete navštívit třeba jejich unikátní knihovnu, galerii gotických děl nebo se zúčastnit bohoslužeb v klášterním kostele.
Exkluzivním cílem vám bude i někdejší dvojklášter minoritů a klarisek v Českém Krumlově, založený roku 1350 za panování císaře Karla IV. Býval centrem svátku „ukazování ostatků“ inspirovaného obdobnou pražskou slavností, kterou inicioval rovněž Karel IV., a dnes jej spravuje rytířský řád křížovníků s červenou hvězdou.
Poněkud dále od Českých Budějovic můžete navštívit jihočeské centrum rybníkářství Třeboň, proslulou svým zámkem a rybníky. Nás sem však přivábí augustiniánský klášter založený v roce 1367 aristokratickým rodem Rožmberků, který si podržel mnohé ze své gotické krásy.
Při vašem putování nevynechejte ani Písek s nádherným gotickým mostem, po němž se dostanete k Píseckému hradu, na němž Karel IV. též pobýval, a především dominikánský (dnes petrinský) klášter s kostelem, dnes v renesančním hávu. A co teprve Strakonice s unikátním gotickým hradem, který býval nejdůležitějším českým centrem rytířského řádu johanitů.