0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 další příběhy
v destinaci

Olomouc © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Střední Morava

Morava - země záhad a legend

Morava - země záhad a legend

Přijměte pozvání k dobrodružnému putování moravskou krajinou zaplněnou řadou tajemných měst, hradů a klášterů, s nimiž se pojí záhady a mystéria z časů slavného císaře Karla IV. Markrabství moravské vám otevírá svou bránu do středověku.

Osudy Moravy, jedné ze zemí starodávné Koruny české, jsou s osobností Karla IV. úzce propojeny, vždyť byl šestnáct let moravským markrabětem a poté tuto zemi spravovali jeho nejbližší příbuzní.

Srdcem Moravy a historickým hlavním městem je Brno, jehož hrad Špilberk Karel IV. navštěvoval a pobývala zde i jeho první manželka Blanka z Valois. Podpoře velkého císaře se těšil například augustiniánský klášter sv. Tomáše, slavné karlovské časy pamatují i katedrála sv. Petra a Pavla na Petrově nebo gotický kostel sv. Jakuba Staršího. Brno je moderní pulsující metropolí, v níž naleznete všestranné možnosti kulturního i zábavního vyžití, včetně originální gastronomie.

Brno I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Brno I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Také Olomouc, kdysi „první město Moravy“, vás překvapí svými gotickými pamětihodnostmi, ať už je to kostel sv. Mořice nebo františkánský (dnes dominikánský) klášter. Vedle Brna a Olomouce, těchto historických metropolí, navštivte i další starobylá města spojená s karlovskou císařskou epochou, především Znojmo, Uherské Hradiště, Uničov, Litovel a Moravský Krumlov. Svou tajemnou atmostérou plnou záhadných legend vás přivábí i kdysi nedobytné hrady jako Tepenec, Lukov a Veveří, které Karel IV. považoval za důležité opěrné body, nebo čarokrásný Bouzov, později majetek řádu německých rytířů, který se stal kulisou mnohých filmových pohádek.

Olomouc, Dóm sv. Václava I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Olomouc, Dóm sv. Václava I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

O křesťanských mystériích můžete rozjímat v mnoha klášterech – v ženských cisterciáckých konventech Porta Coeli (Brána Nebes) v Předklášteří a v Oslavanech nebo v tajuplných zříceninách premonstrátského konventu Rosa Coeli (Růže Nebeská) v Dolních Kounicích. I jejich byl zbožný císař Karel IV. velkým dobrodincem.

Předklášteří, Porta Coeli I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Předklášteří, Porta Coeli I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím