0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 další příběhy
v destinaci

@ David Marvan | archiv Czech Tourism

Západočeské lázně

Zima plná královských zážitků

Zima plná královských zážitků

„Nikde na světě mne nechytila u srdce poezie nádherné přírody tak jako zde,” pronesl na adresu Mariánských Lázní britský král Edward VII. při jedné ze svých četných návštěv. A i když sem britský monarcha mířil převážně v létě, mají mariánskolázeňské parky a kolonády jedinečné kouzlo i poté, co je zasype sníh.

Prvními, kdo uprostřed západočeských lesů zaznamenal slané prameny s pozoruhodnými léčivými účinky, byli mniši z kláštera v Teplé. Pokusy o zřízení lázní však kvůli nedůvěře místních obyvatel dlouho nepadaly na úrodnou půdu. Teprve roku 1779 přesvědčil klášterní lékař Johann Josef Nehr opata Reitenbergera a několik bratří, aby dodržovali léčebnou kúru systematicky a dlouhodobě. Po několika týdnech užívání kyselky hlásili účastníci experimentu zvýšenou chuť k jídlu a zlepšené trávení – a opat Reitenberger vycítil příležitost a začal se o výstavbu nových lázní zasazovat osobně. Za několik let tak uprostřed bažin vyrostlo půvabné městečko, kam si slavné osobnosti z celého světa jezdily zmírňovat svou artrózu, revma nebo bolesti zad.

Jedinečná litinová kolonáda, postavená podle projektů vídeňských architektů Miksche a Niedzielského v letech 1888–1889 je skutečným skvostem lázeňské architektury. © Ladislav Renner | archiv Czech Tourism

Jedinečná litinová kolonáda, postavená podle projektů vídeňských architektů Miksche a Niedzielského v letech 1888–1889 je skutečným skvostem lázeňské architektury.

Místo Goethova posledního milostného vzplanutí k mladičké šlechtičně Ulrice von Loewetzov si dodnes uchovalo kouzlo starých časů. Nejlépe si je vychutnáte se šampaňským v ruce ve vaně v římských lázních z roku 1896, které jsou součástí hotelu Danubius Health Spa Nové Lázně, nebo v nádherných secesních interiérech hotelu Palace Zvon, který v minulosti hostil mimo jiné prezidenta Masaryka či amerického vynálezce Thomase Alvu Edisona.

Podobně jako tito velikáni se můžete ponořit do blahodárné železité vody využívané k různým druhům minerálních koupelí, které doplňují hydroterapie, rašelinné zábaly, kryosauna nebo pestrá škála wellnessových a zkrášlovacích služeb. Ať už se rozhodnete pro cokoli, mariánskolázeňská lázeňská zařízení vás rychle přesvědčí, že sousloví „královská péče“ tady rozhodně není laciným marketingovým tahem. Ostatně britský král Eduard VII. lázně miloval jako žádné jiné místo v kontinentální Evropě.

Skiareál Mariánky je ideálním místem pro zimní rodinnou dovolenou. Sotva pár set metrů od hlavní kolonády Mariánských Lázní si můžete užít skutečné zimní radovánky. © David Marvan | archiv Czech Tourism

Skiareál Mariánky je ideálním místem pro zimní rodinnou dovolenou. Sotva pár set metrů od hlavní kolonády Mariánských Lázní si můžete užít skutečné zimní radovánky.

Vedle spousty příležitostí k relaxaci jsou zimní Mariánské Lázně skvělou destinací pro aktivní rodinnou dovolenou. Skiareál Mariánky, vzdálený sotva pár desítek metrů od proslulé novobarokní promenády se zpívající fontánou, otevírá prostor pro všechny druhy zimních radovánek. Jeho sjezdovky jsou sice výzvou hlavně pro začátečníky, uspokojí ale i náročnější lyžaře.

Skutečným rájem je okolí lázní pro běžkaře, na které čeká přes 90 kilometrů pečlivě udržovaných stop v panenské přírodě Slavkovského lesa. Jedním z oblíbených cílů je i vesnička Kladská, pozoruhodný skanzen uprostřed hvozdů, který na konci 19. století nechal vystavět kníže Schönburg-Waldenburg. Poblíž rozsáhlého rašeliniště a rybníku s mimořádně temnou hladinou díky němu vyrostlo několik srubů připomínajících chaty, které kníže znal ze Švýcarska a Tyrolska.

Ke svému lázeňskému pobytu se inspirujte na webových stránkách Svazu léčebných lázní ČR nebo Sdružení lázeňských míst ČR.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím