Plzeňsko
Roll Out The Barrel
Již koncem dubna 1945 bylo v Plzni cítit, že konec války se blíží. Vítězství bylo ve vzduchu. Doslova. Zesilující letecké nálety dávaly tušit, že američtí osvoboditelé budou v Plzni co nevidět. A skutečně! V okamžiku, kdy americké bombardéry podnikaly poslední masivní nálet na plzeňskou Škodovku, tanky jejich spolubojovníků vjížděly do osvobozeného Chebu.
Pamětníci osvobození Plzně popisují, že brzy ráno 6. května se městem rozléhal neobvykle silný zvuk podobný bouřce. Po dlažbě města se do centra blížily tanky americké 16. obrněné divize. Přesně v 8 hodin a 15 minut stanuli první američtí vojáci na plzeňském náměstí. Plzeň tou dobou byla sice již částečně v rukou povstalců, přesto museli Američané zlomit poslední německý odpor. Přímo na náměstí na první z příchozích vojáků směřovala střelba německých ostřelovačů z věže kostela sv. Bartoloměje. Plukovník Charles H. Noble, velitel amerického bojového uskupení, vzpomínal, jak oproti jejich očekávání je místní ve městě piva vítali vším možným, jen ne vyhlášeným nápojem, na který se tak těšili. Jak se později ukázalo, mohl za to jeden z bombardérů, který omylem shodil svou nálož na pivovar místo na Škodovy závody. Historické fotografie ale dokládají, že pivo nakonec přeci jen teklo proudem.
„Plzeňané zasypávali cestu před našimi postupujícími jednotkami květinami a při svém jásání nám podávali vodu, mléko a nealkoholické nápoje. Přišlo nám ale podivné, že nikde nebyla ani kapka piva!! Až později jsme zjistili, že natvrdlé letadlo amerického letectva si pivovar spletlo se Škodovými závody a shodilo bomby na nádrže s pivem místo na slévárny ve zbrojovce.“
S velkou slávou Plzeňané vítali v roce 1945 své osvoboditele z řad americké armády, kteří si příjezd do města vyhlášeného pivem a krásnými děvčaty užívali se vší parádou. Každoroční oslavy osvobození vylákají do ulic Plzně mnoho obyvatel města i dnes. | Archiv MMP
Dnes se naštěstí i na základní škole již učí o tom, že Plzeň byla posledním evropským městem, které za II. světové války osvobodily západní armády, což se po komunistickém převratu v roce 1948 stalo jejím prokletím. Úloha Američanů byla záměrně zamlčována a při oslavách výročí konce války se o Američanech v Plzni nesmělo mluvit. Dnes jejich hrdinství připomínají nejen každoroční oslavy osvobození, ale také stálé muzeum Patton memorial Pilsen, kde najdete více než tisícovku exponátů ze sbírek soukromých sběratelů. V multimediální expozici se přenesete do okamžiků, kdy na Plzeň dopadaly poslední letecké bomby, seznámíte se podrobně s průběhem pozemních vojenských operací a nahlédnete prostřednictvím fotografií na „běžný“ život vojáků, jejich přátelská setkání s místními, záběry ze slavnostních událostí. Nechybí samozřejmě ani dobová výstroj a výzbroj a jedna část expozice je věnována také poválečné situaci a dokumentuje zmíněné snahy komunistického režimu manipulovat s historickými událostmi a zamlčet přínos Američanů k osvobození naší země.