Západočeské lázně
Radonové lázně
Město vklíněné do prudkých svahů je přirozenou bránou Krušných hor. Z vnitrozemí se do něj sice dostanete skoro po rovině, ale hory začínají již ve městě samém. Převýšení mezi jeho dolním a horním koncem je přes 200 metrů. A to není jediný kontrast. Lázeňská noblesa z počátku 20. století na hlavní třídě v kontrastu s důlními stavbami z padesátých let v okolí. Rozdíly mezi jednotlivými slavnými obdobími historie. V Jáchymově najdete všechno.
Příběh města má několik významných kapitol. První vzestup zaznamenal Jáchymov (tehdy Joachimsthal) v 16. století, kdy se díky nalezištím stříbra stal nejbohatším sídlem v regionu. Jáchymovské mince (tzv. Joachimsthaler) byly významným evropským platidlem a daly jméno i americkému dolaru. Po stopách tohoto příběhu se můžete vydat v horní části města u renesanční budovy královské mincovny z roku 1536. Impozantní stavba se dvěmi nádvořími a rozsáhlým sklepením hostí muzeum s expozicí mapující právě toto období. Není vůbec těžké se tu vžít do pocitu horníka kutajícího v temné těsné chodbě a modlícího se ke svaté Barboře, aby ho přivedla ke stříbru a nedala mu zahynout. A představit si radost, když na kov narazil.
Jáchymov, vklíněný do prudkých svahů Krušných hor, zažil ve své historii mnoho významných etap. Dolování stříbra vystřídala těžba radioaktivních hornin, která postupně přešla v lázeňství využívající blahodárné účinky radioaktivní vody. | archiv CzechTourism
Další kapitola příběhu Jáchymova se odvíjí od radioaktivních hornin, které se zde těžily a zpracovávaly od 19. století. Počátkem 20. století si zdejší lékaři všimli léčivých účinků vody a dali tak vzniknout prvním lázním. Hornictví plynule přešlo v novou profesi a první lázeňské domy vznikaly přestavbou z opuštěných továren. Na časy největšího rozmachu „radiových lázní Jáchymov“ upomíná například neoklasicistní Radium Palace. Pokud tedy do vašeho příběhu patří obnova sil a zotavení, jste tu správně. I nejstarší domy jsou rekonstruovány pro současný standard. Lázně nabízejí léčebné i relaxační procedury. Zdejší radonová voda ze zatopených dolů má blahodárný vliv na klouby a pohybový aparát a nově nabyté síly můžete využít při dalším dobývání Krušných hor.
V roce 1925 navštívila své osudové město Marie Curie-Skłodowská. Právě v jáchymovském smolinci se jí společně s manželem podařilo objevit silně radioaktivní prvek radium. V roce 1910 jej pak Marie Curie-Skłodowská dokázala společně s poloniem izolovat z odpadového materiálu jáchymovské továrny na uranové barvy. Při své návštěvě sfárala do dolu Svornost, kde vyvěrají prameny radonové vody, prohlédla si lázně, zajímala se i o medicínské aplikace radia – a s některými nesouhlasila. Ostatně sama se potýkala se zdravotními obtížemi, vyvolanými účinky radioaktivního záření, a ty patrně vyvolaly i chorobu, na niž v roce 1934 zemřela. | SPA Info Jáchymov