Hradecko
Kde se dělila Evropa
„Tam u Královýho Hradce lítaly tam koule prudce z kanonů a flintiček do ubohých lidiček,“ líčí parodická česká píseň největší a nejkrvavější bitvu 19. století, v níž se poblíž Chlumu u Hradce Králové střetla vojska rakouské monarchie s armádou Pruska. Rakušanům by tehdy zřejmě nepomohl ani smyšlený kanonýr Jabůrek, jenž ve zmíněné písničce „u kanónu stál a pořád ládoval“. O výhře Bismarckova Pruska rozhodla 3. července 1866 lepší strategie, organizace armády i technologické vynálezy.
Střet, který předznamenal nové rozložení sil v Evropě, úpadek rakouského císařství a jeho rozdělení na Rakousko-Uhersko i sjednocení Německa, slouží dodnes vojenským stratégům jako studijní materiál pro pochopení principů moderního válečnictví. V mnoha ohledech šlo o skutečně přelomovou bitvu. Například v ní jako v historicky posledním konfliktu sehrála výraznější roli jízda. A naopak poprvé na našem území se o zraněné vojáky staral Červený kříž.
Nejlepší představu o rozměrech bojiště si uděláte z vrcholu rozhledny Chlum, detaily z bojové strategie se dozvíte v muzejní expozici nedalekého památníku a průběh bitvy i její padlé připomíná několik naučných stezek a více než 1 400 památníků, pomníků a náhrobků. | z archivu Památníku bitvy 1866 na Chlumu
Přestože naučné stezky, pomníky či muzeum bitvy přinášejí stovky příběhů o odvaze, zbabělosti, zradě i utrpení, některé okolnosti onoho osudného úterý zůstávají nevyjasněné. Už se například asi nikdy nedozvíme, proč rakouská armáda nevyužila propracovaný obranný systém nedalekého Hradce Králové, jenž z města činil dokonalou pevnost. Velitel místní posádky navíc odmítl z obavy o bezpečnost obyvatel vpustit za hradby ustupující rakouské pluky, které tak našly útočiště až v mnohem vzdálenějším Josefově. Konflikt má i své zapomenuté hrdiny. Jedním z nich je josefovský fotograf Josef Lorenz, který jen pár týdnů po válce zdokumentoval místa bojů. V době, kdy fotografie teprve získávala na popularitě, šlo o zcela průkopnický počin, díky němuž máme bezprostřední svědectví o tom, jak bitva ovlivnila zdejší kraj.
Nejlepší představu o rozměrech konfliktu si uděláte z vrcholu rozhledny Chlum, z něhož se vám celé bojiště otevře jako na dlani. Osudy konkrétních jednotek pak připomínají četné naučné stezky, například Chlum – centrální bojiště, přibližující osud tzv. baterie mrtvých, nebo trasa Les Svíb, která vede místy nejzuřivějších bojů. Další značenou stezkou se můžete vydat po stopách ustupujících Rakušanů, případně šlápněte do pedálů a pusťte se po některém ze značených cyklookruhů do širšího okolí. Největší bitvu, jaká se kdy odehrála na českém území, tu připomíná přes 1 400 památníků, pomníků a náhrobků.
Prusko-rakouská bitva u Chlumu patří k největším bitvám 19. století. Na zdejším bojišti zůstalo téměř 8 000 mrtvých, více než 23 000 raněných vojáků a 7 000 pobitých jezdeckých koní.
Osudy konkrétních bojových jednotek připomínají naučné stezky i 1 400 památníků, pomníků a náhrobků. Přestože přinášejí stovky příběhů o osudném červencovém dni roku 1866, některé okolnosti zůstávají stále nevyjasněné – jako například to, proč rakouská armáda nevyužila propracovaný obranný systém Hradce Králové, který je na dohled od bojiště. | © sius
Nejen pomníky a náhrobky, ale i mnoho konkrétních pozůstatků bojů – jako jsou zákopy a dělostřelecké polní hradby, můžete najít v okolí bojiště bitvy u Chlumu. | © sius